انجمن علمي برق دانشگاه صنعتی قم
the electrical institute of qom university of technology

 
تاريخ : شنبه سی و یکم اردیبهشت 1390
به اطلاع علاقمندان شركت در جشنواره جوان خوارزمي مي رساند، دبيرخانه جشنواره جوان خوارزمي  اقدام  به  برگزاری  سیزدهمین دوره جشنواره  جوان خوارزمی مي نمايد. لازم به ذكر است علاقمندان با مطالعه راهنماي جشنواره مي‌توانند نسبت به ثبت نام الكترونيكي تا پايان خرداد ماه13890 اقدام نمايند.

ثبت نام

سایت جشوارهادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و نهم اردیبهشت 1390
دانشمندان دانشگاه سئول موفق به طراحی ابزاری شده اند که می تواند تلفنهای همراه را به سادگی و با استفاده از صدای کاربران شارژ کند.ادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390

در اول ژانويه 1869  ميلادي ايران به عضويت اتحاديه بين المللي تلگراف در آمد. در سال 1253  اداره تلگراف به وزارت تبديل و « عليقلي خان مخبرالدوله » نخستين وزير تلگراف شد.

پس از جنگ جهاني اول و پديد آمدن سيستم هاي جديدتر و سريعتر ارتبايطي، مثل تلگراف بي سيم، دولت انگليس در بهمن 1310  رشته اي تلگراف را كه در تملك خود مي دانست به دولت ايران واگذار كرد.

در فاصله سال هاي 1280  تا 1285  هجري شمسي پنج امتياز ايجاد تلفن  به اشخاص حقيقي ايراني براي مناطق تبريز، مشهد، گيلان و اروميه داده شد كه  پنجمين و مهم ترين آن امتيازي بود كه در سال 1282  هجري شمشي به وساطت « ميرزا علي اصغر خان اتابك » به « دوست محمد خان معيرالممالك » واگذار شد، كه غير از چهار نقطه پيش گفته، تمام كشور را در بر مي گرفت.

در سال 1285  تلفن بين شهري تهران- قلهك و تهران- تجريش ( پايتخت كشور ) شروع به كار كرد. سي سال بعد اين ارتباط بين  24  شهر برقرار شده بود.

عصر ارتباطات و مخابرات بي سيم از سال 1303  در ايران آغاز شد. نياز به امكان تماس دائم با جهان باعث شد كه وزارت جنگ آن زمان يك دستگاه فرستنده موج بلند 20  كيلوواتي براي تهران و شش دستگاه موج بلند 4  كيلوواتي براي تبريز، كرمان، كرمانشاه و خرمهر به شوروي سفارش دهد. ايجاد خطوط ارتباطي ماكروويو به دليل كاربردهاي گسترده اش در خدمات ارتباطي بين شهري و بين المللي در سال 1345  و ارتباط آن از طريق شبكه 3800 كيلومتري بين آنكارا، تهران و كراچي برقرار شد. شبكه ماكروويو كشور نيز از سال 1351  فعاليت خود را آغار كرد. بالاخره با گشايش اولين ايستگاه زميني در اسدآباد همدان در سال 1348  ايران وارد عصر نوين ارتباطات و مخابرات يعني عصر ماهواره شد.

ايستگاه زميني ماهواره اسدآباد از طريق دو مدار همزماني ( ارتفاع حدود 36000 كيلومتري زمين ) كه يكي بر روي اقيانوس اطلس و ديگري اقيانوس هند قرار دارد ارتباط تلفني، تلفكس و ... مشتركين را با سراسر دنيا برقرار مي ساخت.

در سال 1350 اولين خط تلفن خودكار بين تهران، اصفهان و شيراز برقرار شد و بتدريج ساير مراكز استان ها و شهرستان ها نيز با استفاده از سيستم هاي خودكار با هم تماس گرفتند. لازم به ذكر است كه اين سيستم ها اغلب آنالوگ بودند تا اينكه در سال 1363 سيستم ديجيتال وارد شبكه مخابراتي شد و مركز تلفن دانشگاه اولين مركزي بود كه به اين سيستم مجهز گرديد. در پي اين اقدامات، توسعه سيستم ديجيتال روند سريع تري به خود گرفت بنحوي كه در سال 1368 استفاده از سيستم ديجيتال عملياتي شد و دومين مركز ديجيتال بين المللي نيز در سال 1369 راه اندازي گرديد.ارسال توسط سپهر خطيب
 
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390

توماس آلوا ادیسون (11 فوریه1847 - 18 اکتبر 1931) مخترع و بازرگانی آمریکایی بود. او وسایل متعددی را طراحی یا کامل کرد که مهم‌ترین و معروفترین آنها لامپ الکتریکی است.

ادیسون در طول حیات علمی خویش توانست 2500 امتیاز اختراع را در ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به نام خود ثبت کند که رقمی حیرت‌انگیز و باورنکردنی به نظر می‌رسد.

واقعیت این است که بیشتر اختراعات وی تکمیل شده کارهای دانشمندان پیشین بودند و ادیسون کارمندان و متخصصان پرشماری در کنار خود داشت که در پیشبرد تحقیقات و به سرانجام رسانیدن نوآوری‌هایش یاریش می‌کردند. دهنی ذغالی تلفن،ماشین تکثیر، میکروفن، گرامافون، دیکتافون، کینتوسکوپ (نوعی دستگاه نمایش فیلم)، دینام موتور و لاستیک مصنوعی از جمله مواد و وسایلی هستند که بدست ادیسون و همکارانش ابداع یا اصلاح شدند.

ادیسون از اولین مخترعانی بود که توانست با موفقیت بسیاری از اختراعات خود را به تولید انبوه برساند.ادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390
 نیروگاه

 

سرنوشت رشته تنگستن یک لامپ بدون حباب در هوا

لامپ ۱۱۰ ساله:

لامپ پلاسما:

منبع: گالری تصاویر برقارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390
بزرگترین شرکت تولیدکننده پردازشگرهای رایانه ای فناوری جدیدی را ارائه کرده است که تولید نیمه رساناهای با یک ساختار سه بعدی را امکانپذیر می کند.ادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390
درود بر همه ی دوستان

این اولین مطلبی هست که در وبلاگ قرار می دم .امیدوارم مورد توجه قرار بگیره .همین که سوالی در ذهن کسی ایجاد کنه، کافیست.

همونطور که از عنوان مطلب پیداست این مقاله در مورد نظریه های اینیشتین هست .با توجه به این که مطلب کمی طولانی است ،من تیتر ها رو مینویسم و امیدوارم دوستان در ادامه ی مطلب بقیه ی متن رو بخونند.


1)اصل هم ارزی

2)جابجايي به سوي سرخ گرانشي: (نسبيت عام)

3)زمان ، تحت ميدانهاي گرانشي: (نسبيت عام)

4)پارادوكس دوقولو ها يا پارادوكس ساعت ها(نسبيت خاص)

5)توجيه تغييرات زمان تحت ميدانهاي گرانشي به بيان روشن تري ازاصل هم ارزي و نسبيت خاص
ادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390

مهندسی برق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
مهندسان برق سامانه‌های قدرت را طراحی می‌کنند.


مهندسی برق دانش تحلیل و بررسی ریاضی پدیده‌هایی فیزیکی است که به نحوی به بارهای الکتریکی و حرکت و آثار آن‌ها (از قبیل جریان الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی، موج الکترومغناطیسی، نیروی الکتریکی، نیروی مغناطیسی) مربوط می‌شوند.

این رشته در دانشگاه‌های ایران به پنج گرایش تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

به تازگی دانشگاه صنعتی شریف گرایش سیستم‌های دیجیتال را به ۵ گرایش فوق اضافه کرده‌است و در این دانشگاه مهندسی برق در مقطع کارشناسی در ۶ گرایش تدریس می‌شود.

همچنین در دانشگاه صنعت آب و برق گرایش شبکه‌های انتقال و توزیع تدریس می‌شود که این گرایش تخصصی مخلوطی از گرایش قدرت و مباحث مربوط به شبکه سراسری برق و مدیریت توزیع و مصرف می‌باشد.

در ایران مهندسی قدرت نسبت به بقیه بازار کار بهتری دارد و بیشتر شرکت‌ها این مهندسی را بیشتر اعلام نیاز می‌نمایند. در برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکا، دانشکدهٔ کامپیوتر هم جزیی از دانشکدهٔ برق می‌باشد.

محتویات

[نهفتن]

گرایش‌های مقطع کارشناسی در ایران

رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای ۴ گرایش الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت است. البته گرایش‌های فوق در مقطع لیسانس تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر گرایش با گرایش دیگر تنها در ۴۰ واحد یا کمتر متفاوت است. و حتی تعدادی از فارغ التحصیلان مهندسی برق در بازار کار جذب گرایش‌های دیگر این رشته می‌شوند.

دروس پایه و مشترک 

از جملهٔ دروس مشترک میان تمامی گرایش‌های مهندسی برق موارد زیر را می‌توان ذکر کرد:

گرایش الکترونیک 

مدارهای پیچیده الکترونیکی

الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلاء در مواد رسانا و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می‌پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می‌کند.

به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می‌توان به دو شاخه اصلی «ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه» و «طراحی مدارهای الکتریکی» تقسیم کرد.

تکنیک پالس، الکترونیک ۳، میکروپروسسور، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک از جمله دروس اصلی گرایش الکترونیک محسوب می‌شوند.

گرایش مخابرات 

يك رادار مخابراتی

هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر است که این اطلاعات می‌تواند صوت، تصویر یا داده‌های کامپیوتری باشد.

مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش‌های موجی و مخابراتی فعالیت می‌کند. گرایش مخابرات با ارائه نظریه‌ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می‌سازد.

مخابرات از دو مبحث عمده یعنی میدان و سیستم تشکیل می‌شود.

در مبحث میدان، مهندسان با مفاهیم میدان‌های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و غیره آشنا می‌شوند تا بتوانند مناسبترین وسیله را برای انتقال موجی از نقطه‌ای به نقطه دیگر پیدا کنند.

در مبحث سیستم، نیز مهندسان با طراحی فلیترهای مختلف که می‌توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آنها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند به فعالیت می‌پردازند.

مخابرات ۲، میدان و امواج، الکترونیک ۳، مدارهای مخابراتی، آنتن‌ها و انتشار امواج، مایکروویو، اصول میکروکامپیوتر از جمله دروس اصلی گرایش مخابرات محسوب می‌شوند.


گرایش کنترل

مهندسی كنترل و هدایت موشك‌ها

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می‌تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب می‌باشد. این ملاکها می‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و... باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره‌ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روشهای ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد.

کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشک‌ها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی نیز درآمده‌است.

به کمک این علم می‌توان به عملکرد بهینه سیستم‌های پویا، بهبود کیفیت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌های تولیدی، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته‌کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی‌ها به روش معین به کمک ورودی‌ها از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.

یکی از مفاهیم پرکاربرد در این رشته مفهوم پسخورد (فیدبک) می‌باشد. پسخورد در واقع اندازه گیری متغیرهای خروجی و استفاده از این متغیرهای اندازه گیری شده در اعمال ورودی به سیستم می‌باشد. با استفاده از سیستمهای دارای پسخورد می‌توان بسیاری از فرآیندهای صنعتی را به صورت خودکار کنترل کرد. اتوماسیون صنعتی بخشی از رشته کنترل می‌باشد که بر پایه سیستمهای فیدبکدار توانسته‌است صنعت مدرنی را پایه گذاری کند.

گفتنی است که گرایش کنترل دارای زیر بخش‌های متنوعی مانند کنترل خطی، کنترل غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازی و غیره‌است.

کنترل دیجیتال و کنترل غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی، ابزار دقیق، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک، مبانی تحقیق در عملیات و سیستمهای کنترل خطی از دروس اصلی این گرایش مهندسی برق می‌باشند.

گرایش قدرت 

خطوط انتقال نیرو (فشار قوی)

هدف اصلی مهندسی قدرت تولید برق در نیروگاه‌ها، انتقال نیرو از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه‌های شهری و روستایی و در نهایت توزیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات است. بنابراین یک مهندس قدرت باید به روش‌های مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم‌های توزیع آشنا باشد.

این گرایش خود به چندین زیرگرایش تقسیم می‌شود.

در مبحث انتقال و توزیع، روش‌های مختلف انتقال برق اعم از کابل‌های هوایی و زیرزمینی، اصول مهندسی فشار قوی و حفظت از سیستم‌های برقی و همچنین مدیریت شبکه و توزیع بهینه را مطالعه می‌کنند.

در مبحث حفاظت نیز انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، انسان‌ها و تاسیسات الکتریکی را در برابر حوادث مختلف محافظت می‌کنند.

یکی دیگر از شاخه‌های قدرت نیز ماشین‌های الکتریکی است که شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی می‌شود که این شاخه از زمینه‌های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

و در آخر سیستم‌های قدرت که به بررسی تجزیه و تحلیل سیستم‌ها می‌پردازد. دانشجویان در این گرایش با انواع نیروگاه‌های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و... آشنا می‌شوند.

ماشین‌های الکتریکی ۲، بررسی سیستم‌های قدرت ۲، حفاظت سیستم، رله و حفاظت، مهندسی فشار قوی، مهندسی ترانسفورماتور، طراحی و توسعه شبکه و مدیریت توزیع از اصلی‌ترین دروس این گرایش می‌باشند.

آینده شغلی، بازار کار، درآمد 

امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت‌های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده‌است و اگر می‌بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می‌گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی‌های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده‌اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه‌ای نباشد بلکه به یاری آگاهی‌های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم‌ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده‌اند."

دکتر کمره‌ای نیز در این زمینه می‌گوید:

«اگر یک فارغ التحصیل برق دارای توانایی‌های لازم باشد، با مشکل بیکاری روبرو نخواهد شد. در حقیقت امروزه مشکل اصلی این است که بیشتر فارغ التحصیلان توانمند و با استعداد این رشته به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و ما اکنون با کمبود نیروهای کارآمد در این رشته روبرو هستیم.»

یکی از اساتید مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در مورد فرصت‌های شغلی فارغ التحصیلان این رشته می‌گوید:

"طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود ۱۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاه‌های جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.

فرصت‌های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده‌است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی‌از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و... وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است. در ایران فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در صنایع نظامی وابسته به وزارت دفاع و یا در صنایع هسته‌ای شروع به کار کنند. شرکتهای خصوصی اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق می‌تواند گزینه دیگری برای شروع به کار باشد.

و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می‌تواند جذب وزارتخانه‌های پست و تلگراف و تلفن، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود

وضعیت تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی 

فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می‌گیرد، می‌تواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته‌ای که برق زیر مجموعه‌ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. این رشته به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرایش‌های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته‌ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می‌توان، در هر یک از زیرشاخه‌های تخصصی‌تر گرایشهای یاد شده میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه‌ها، گرایشهای تخصصی تر این چهار گرایش است. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایشها و دانشها را فراهم می‌کند.ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390
مثلث برمودا واقعا یک مثلث نیست، بلکه شباهت بیشتری به یک بیضی (و شاید هم دایره ای بزرگ) دارد که در روی بخشی از اقیانوس اطلس در سواحل جنوب شرقی آمریکا واقع است.
مثلث برمودا و عجایب آن

مثلث برمودا محلی است وهم انگیز که در آن صدها هواپیما و کشتی در هوا و دریا ناپدید شده اند. بیش از هزار نفر در این منطقه وحشت گم شده اند، بدون اینکه حتی یک جسد یا قطعه پاره ای از یک هواپیما یا کشتی مفقود شده ، به جا مانده باشد.

● موقعیت مثلث برمودا

مثلث برمودا واقعا یک مثلث نیست، بلکه شباهت بیشتری به یک بیضی (و شاید هم دایره ای بزرگ) دارد که در روی بخشی از اقیانوس اطلس در سواحل جنوب شرقی آمریکا واقع است. راس آن نزدیک برمودا و قسمت انحنای آن از سمت پایین فلوریدا گسترش یافته و از پورتوریکو گذشته ، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از میان دریای سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافیایی در قسمت غرب مثلث برمودا ۸۰ درجه است، بر روی خطی که شمال حقیقی و شمال مغناطیسی بر یکدیگر منطبق می گردند. در این نقطه هیچ انحرافی در قطب نما محاسبه نمی شود.

در غرب اقیانوس اطلس، در آن سوی سواحل جنوب شرقی ایالات متحده ، ناحیه ای وجود دارد که به شکل مثلث است . این ناحیه از برمودا در شمال آغاز می شود و تا قسمت جنوبی فلوریدا امتداد می یابد ، سپس از سمت شرق با گذشتن از جزایر باهاما و پورتوریکو،به طول جغرافیایی ۴۰ درجه به سمت غرب کشیده می شود و دوباره به برمودا باز می گردد.

این ناحیه که به مثلث برمودا معروف است ،در لیست رازهای ناشناخته جهان به مکانی اضطراب انگیز وباور نکردنی به ثبت رسیده است . در این مکان بیش از صدها هواپیما وکشتی بدون آنکه کوچکترین اثری از آنان باقی بماند ، ناپدید شده اند .اغلب این حوادث از سال ۱۹۴۵ به بعد روی داده است ،و در طول ۲۶ سال اخیر بیش از ۱۰۰۰نفر در این ناحیه از جهان جان خود را از دست داده اند ، بی آنکه حتی اثری از جسد یکی از آنها یا نشانه ای از بقایای هواپیماهاو کشتی های ناپدید شده باقی مانده باشد .

وینسنت گادیس که مثلث برمودا را نامگذاری کرده، آن را به صورت زیر توصیف می کند: « یک خط از فلوریدا تا برمودا ، دیگری از برمودا تا پورتویکو می گذرد و سومین خط از میان باهاما به فلوریدا بر می گردد.

این محل فتنه انگیز و تقریبا باور نکردنی اسرار غیر قابل توصیف جهان را به خود اختصاص داده است. مثلث برمودا نامش را در نتیجه ناپدید شدن ۶ هواپیمای نیروی دریایی همراه با تمام سرنشینان آنها در پنجم دسامبر ۱۹۴۵ کسب کرد. ۵ فروند از این هواپیماها به دنبال اجرای ماموریتی عادی و آموزشی ، در منطقه مثلث ، پرواز می کردند که با ارسال پیامهایی عجیبی درخواست کمک کردند. هواپیمای ششم برای انجام عملیات نجات ، به هوا برخاست که هر شش هواپیما به طرز فوق العاده مشکوکی مفقود شدند.

آخرین پیامهای مخابره شده آنها با برج مراقبت حاکی از وضعیت غیر عادی ، عدم روییت خشکی ، از کار افتادن قطب نماها یا چرخش سریع عقربه آنها و اطمینان نداشتن از موقعیتشان بود. این در حالی بود که شرایط جوی برای پرواز مساعد بود و خلبانان و دیگر سرنشینان افرادی با تجربه و ورزیده بودند. با وجود مدتها جستجو هیچ اثری از قطعه شکسته ، لکه روغن ، آثاری از اجسام شناور ، خدمه یا تجمع مشکوکی از کوسه ها دیده نشد. هیچ حادثه ای چه قبل و چه بعد از آن ، تا این حد حیرت آورتر از ناپدید شدن دسته جمعی هواپیماهای مذکور نبوده است. در حوادثی مشابه در این منطقه قایقها و کشتیهایی مفقود شده اند (قربانیان مثلث برمودا)، در برخی موارد هم فقط خدمه و سرنشینان ناپدید گشته اند.ادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1390
امروزه براي توليد برق ارزان قيمت در سراسر دنيا همه دست به كار شده اند. براي اين توليد از هر ابزاري استفاده مي كنند تا هزينه ها كاهش يابد و از منابع محدود استفاده شود. منابع اي كه در اطراف ما براي توليد برق وجود دارد و ما از آن بي خبر هستيم.
راسخون: امروزه براي توليد برق ارزان قيمت در سراسر دنيا همه دست به كار شده اند. براي اين توليد از هر ابزاري استفاده مي كنند تا هزينه ها كاهش يابد و از منابع محدود استفاده شود. منابع اي كه در اطراف ما براي توليد برق وجود دارد و ما از آن بي خبر هستيم.

باکتري‌ها برق توليد مي‌کنند:
محققان دانشگاه آرهوس در تحقيقات خود نشان دادند که باکتري هايي که زير رسوبات اعماق درياها زندگي مي کنند الکترون هايي را آزاد مي کنند که اين جريان الکتريسيته براي تامين انرژي واکنش هايي که اين باکتريها با باکتريهاي توليدکننده اکسيژن برقرار مي کنند مورد استفاده قرار مي گيرد. برخي از ميکروارگانيسم ها نيز همانند حيوانات با سوزاندن غذاي خود با اکسيژن، انرژي به دست مي آورند.
باکتري هايي که در لايه هاي عميق تر رسوبات زندگي مي کنند غذاي خود را به ديگر ترکيبات آلي و به سولفات هيدروژن تبديل مي کنند.الکترونهايي که در مدت اين واکنش آزاد مي شوند در مسير رسوبات حرکت مي کنند و به سفر خود تا رسيدن به سطوح ادامه مي دهند و در آنجا ساير باکتريها براي توليد اکسيژن مورد نياز ساير ارگانيسم ها از اين جريان الکتريسيته استفاده مي کنند. در اين انتقال برق ميان ميکروارگانيسم ها، الکترونها مي توانند حتي از يک سانتيمتر و يا 20 هزار برابر ابعاد يک باکتري هم فراتر رود.
نتايج اين کشف مي تواند به بهبود تکنيکهاي توليد برق توسط ميکروارگانيسم ها و ايجاد سوخت هاي طبيعي کمک کند.

فضولات طيور:
دست‌اندركاران انرژي در ايالت نوادا مي‌گويند با استفاده از روش پاك و سازگار با محيط زيست، قصد دارند فضولات مرغ‌ها در اين ايالت را براي روشن كردن خانه‌ها و اداره‌ها به كار برند. محققان شركت انرژي پاك (Green energy) مي‌خواهند با تبديل فضله پرندگان به متان و توليد گاز پاك به عنوان يك سوخت تجديدپذير الكتريسيته توليد كنند.
محققان شركت انرژي پاك براي حل اين مشكل پيشنهاد كردند از متان استخراج شده و تفاله باقيمانده به عنوان كود استفاده شود. قرار است اولين نيروگاه كه از اين سوخت استفاده مي‌كند در ژوئن 2010 در كاروليناي جنوبي شروع به كار كند. اين نيروگاه شبيه به بسياري از نمونه‌هاي مشابه در اروپاست و با 13 مرغداري بزرگ به منظور تهيه سوخت آلي قرارداد بسته است. اين نيروگاه، برق توليدي را به صنايع همگاني، كارخانه‌ها و شركت تعاوني‌هاي روستايي خواهد فروخت.
محققان شركت انرژي پاك اولين گروهي نيستند كه تلاش كرده‌اند از فضولات طيور به عنوان منبع انرژي تجديدپذير استفاده كنند.
Fibro watt ديگر شركتي است واقع در پنسيلوانيا كه 3 سايت در ايالت مينه‌سوتا دارد. عمدتا در كاروليناي شمالي و ديگر مناطق آن با استفاده از متان استخراج شده از زباله‌هاي دفن شده الكتريسيته توليد مي‌شود.
دي‌اكسيد كربن منتشر شده ناشي از سوختن متان در فضا معادل مقداري است كه از سوختن زغال منتشر مي‌شود. سوختن زغال‌سنگ باعث توليد و اضافه شدن دي‌اكسيد كربن جديد به اتمسفر مي‌شود. در حالي‌كه دي‌اكسيد كربن ناشي از سوختن متان هماني است كه به صورت طبيعي و در اثر فساد فضولات حيواني به جو اضافه مي‌شود.

حركات بدن:
فيلم‌هاي لاستيكي توليدكننده توان كه توسط مهندسان دانشگاه پرينستون ساخته ‌شده ، مي‌توانند حركات طبيعي بدن مانند تنفس و پياده‌روي را براي توان دادن به تنظيم‌كننده‌هاي قلب، گوشي‌هاي موبايل و ساير افزاره‌هاي برقي به خدمت گيرند.
اين ماده، كه از نانوروبان‌هاي سراميكي جاسازي شده در داخل ورقه لاستيكي سيلكونه تشكيل شده‌است، هنگام خم شدن الكتريسيته توليد مي‌كند و كارآيي زيادي در تبديل انرژي مكانيكي به انرژي الكتريكي دارد.
كفش‌هاي ساخته‌ شده از اين ماده روزي خواهند توانست انرژي پياده‌روي و دويدن را براي تغذيه افزاره‌هاي الكتريكي قابل‌حمل جمع‌آوري كنند. اين ورقه‌ها با قرار گرفتن بر روي شش‌ها خواهند توانست حركات تنفسي را به منبع تغذيه تنظيم‌كننده قلب تبديل كنند و نياز به جراحي براي تعويض باطري‌هاي تغذيه آنها را برطرف كنند.
گروه پرينستون اولين تيمي است كه با موفقيت سيليكونه و نانوروبان‌هاي تيتانات زيركونات سرب (PZT) را تركيب كرده است. PZT يك سراميك پيزوالكتريك است به اين معنا كه با قرار گرفتن تحت فشار مكانيكي مي‌تواند ولتاژ الكتريكي توليد كند. در بين تمام مواد پيزوالكتريك، PZT كارآترين مي‌باشد و قادر است كه 80 درصد انرژي مكانيكي اعمال شده را به انرژي الكتريكي تبديل كند.
فرايند ساخت اين پژوهشگران با توليد نانوروبان‌هاي PZT شروع مي‌شود. آنها در يك فرايند جداگانه اين روبان‌ها را در داخل ورقه‌هاي شفافي از پلاستيك سيلكونه جاسازي كرده و چيزي به نام «تراشه‌هاي پيزو-پلاستيك» درست كردند. سيليكونه كه در كاشت‌هاي زيبايي و افزاره‌هاي پزشكي استفاده مي‌شود يك ماده زيست‌سازگار است.

نيروي باد:
شايد به طور بالقوه بتوان نياز جامعه جهاني به انرژي را به وسيله تبديل انرژي باد به الكتريسيته با استفاده از توربين‌هاي بادي جبران كرد. با وجود اين كه دريا از منابع انرژي باد فراواني برخوردار است، اما توربين‌هاي بادي به دليل نوسانات طبيعي در جهت و قدرت باد قادر به توليد برق مداوم و پايدار نيستند.
با توجه به تحقيقات انجام شده در دانشگاه Deloware و Stony Brook مي‌توان برق خروجي از اين منابع بادي دريايي را با انتخاب محل‌هاي درست كه از الگوهاي آب و هوايي مناسب بهره‌ مي‌برند و اتصال ژنراتورهاي بادي به خطوط انتقال و تقسيم انرژي برق را پايدارتر و مداوم‌تر از قبل كرد.
اگر بتوانيم الكتريسيته توليد شده توسط باد را پايدارتر كنيم، سهم بادها در برآوردن نيازهاي بشر به برق بيشتر مي‌شود و منابع توليد برق بيشتري براي انسان به وجود مي‌آيد.
بررسي‌ها حاكي از آن است كه هنگام طراحي سيستم‌هاي انتقال قدرت براساس منابع تجديدپذير مانند باد بايد فاكتورهاي مهم هواشناسي كه شامل جريان‌هاي غالبا سيستم‌هاي پرفشار و كم‌فشار است در مقياس قابل توجهي در نظر گرفته شود.

ستاره دريايي:
گروهي از محققان دانشگاه پرينستون با كمك فناوري نانو موفق به توليد برق از حركات طبيعي بدن شدند.
گروهي از دانشمندان سوئدي با کشف يک پروتئين فلورسانت در ستاره دريايي موفق شدند از اين جاندار ساکن اقيانوس ها انرژي الکتريکي تجديدپذير به دست آورند.ستاره هاي دريايي همواره در گروه جانوراني قرار داشتند که بيشترين ترس و وحشت را در ميان انسان ها ايجاد مي کنند.

اکنون گروهي از محققان دانشگاه گوتبورگ و دانشگاه فناوري چالمرز در سوئد به کشف جديدي دست يافته اند که مي تواند اين جانداران به يک منبع مهم انرژي تجديدپذير تبديل کند.اين دانشمندان موفق شدند امکان توليد انرژي برق از يک پروتئين فلورسانت سبز رنگ (GFP) حاضر در اين ارگانيسم دريايي را مورد آزمايش و بررسي قرار دهند.
دانشمندان سوئدي يک پانل از جنس دي اکسيد سيليکون با دو الکترود آلومينيومي ايجاد کردند. اين دو الکترود از طريق چند قطره از اين پروتئين فلورسانت که مستقيم از بدن ستاره دريايي استخراج شده بود تفکيک شدند و هر يک از الکترودها به يک سيم متصل شد. سپس اين پانل در معرض نور ماوراء بنفش گذاشته شد و راندمان جذب فوتونها از سوي پروتئين مورد آزمايش قرار گرفت.
نتايج اين آزمايش نشان داد که پروتئين فلورسانت ستاره دريايي شروع به انتشار الکترون و در نتيجه توليد برق کرد.به گفته اين محققان در آينده و با تکامل اين پانل ها ستاره دريايي مي تواند به يک منبع عالي براي توسعه سيستم هاي توليد انرژي پاک تبديل شود.

ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1390
 يك اثر مغناطيسي عجيب و شگفت‌آور نور كه توسط محققان دانشگاه ميشيگان كشف شده مي‌تواند منجر به توليد انرژي خورشيدي بدون نياز به سلول‌هاي خورشيدي مبتني بر نيمه‌هادي‌ها شود.پروفسور «استفان رند» از بخش مهندسي الكترونيك و علوم كامپيوتر دانشگاه ميشيگان مي‌گويد متخصصان ما روشي نوين براي توليد باتري‌هاي نوري يافته‌اند.

باتری های خورشیدیادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1390

اطلاعات مفید درباره ترانزیستور

اولین ترانزیستورها

Transistor
اولین نمونه ترانزیستور بدنه فلزی

در اولیــن ماههــای سـال 1948 نخسـتین نمـونـه از یـک ترانزیـسـتـور (Transistor) که بدنه فلزی داشت در مجموعه آزمایشگاه های Bell ساخته شد. این ترانزیستور که قرار بود جایگزین لامپهای خلاء - الکترونیک - شود Type A نام گرفت. این ترانزیستور که کاربرد عمومی داشت و بسیار خوب کار می کرد یکسال بعد به تعداد 3700 عدد تولید انبوه شد تا در اختیار دانشگاه ها، مراکز نظامی، آزمایشگاه ها و شرکت ها برای آزمایش قرار گیرد. 
 
جالب آنکه این اختراع در زمان خود آنقدر مهم بود که هر عدد از این ترانزیستورها در بسته بندی جداگانه با شماره سریال و مشخصات کامل نگهداری می شد. همانطور که در شکل مشاهده می شود این ترانزیستور تنها دارای دو پایه بود. Collector و Emitter و پایه Base به بدنه فلزی آن متصل بود. 

Transistor
اولین نمونه ترانزیستور بدنه پلاستیکی

Transistor
نمونه اصلاح شده بدنه پلاستیکی

تولید ترانزیستورهای بدنه فلزی تا سال 1950 ادامه داشت تا اینکه در این سال در آزمایشگاه های Bell اولین ترانزیستور با بدنه پلاستیکی ساخته شد. طبیعی بود که در اینحالت ترانزیستور می بایست سه پایه داشته باشد. اما به دلیل مشکلاتی که در ساخت این ترانزیستور وجود داشت تولید آن به حالت انبوه نرسید و در همان سال ترانزیستور های جدید دیگری با پوشش پلاستیکی جایگزین همیشگی آن شدند.

لازم به ذکر است که به عقیده بسیاری از دانشمندان، ترانزیستور بزرگترین اختراع بشر در قرن نوزدهم بوده که بدون آن هیچ یک از پیشرفت های امروزی در علوم مختلف امکان پذیر نبوده است. تمامی پیشرفت های بشر که در مخابرات، صنعت حمل و نقل هوایی، اینترنت، تجهیزات کامپیوتری، مهندسی پزشکی و ... روی داده است همگی مرهون این اختراع میباشد.
ترانزیستور وسیله ای است که جایگزین لامپهای خلاء - الکترونیک - شد و توانست همان خاصیت لامپها را با ولتاژهای کاری پایین تر داشته باشد. ترانزیستورها عموما" برای تقویت جریان الکتریکی و یا برای عمل کردن در حالت سوییچ بکار برده می شوند. ساختمان داخلی آنها از پیوندهایی از عناصر نیمه هادی مانند سیلیکون و ژرمانیوم تشکیل شده است.  

ترانزیستور چگونه کار می کند - ۱

A PN Junction  

اعمال ولتاژ با پلاریته موافق باعث عبور جریان از یک پیوند PN می شود و چنانچه پلاریته ولتاژتغییر کند جریانی از مدار عبور نخواهد کرد .

اگر ساده بخواهیم به موضوع نگاه کنیم عملکرد یک ترانزیستور را می توان تقویت جریان دانست. مدار منطقی کوچکی را در نظر بگیرید که تحت شرایط خاص در خروجی خود جریان بسیار کمی را ایجاد می کند. شما بوسیله یک ترانزیستور می توانید این جریان را تقویت کنید و سپس از این جریان قوی برای قطع و وصل کردن یک رله برقی استفاده کنید.  موارد بسیاری هم وجود دارد که شما از یک ترانزیستور برای تقویت ولتاژ استفاده می کنید. بدیهی است که این خصیصه مستقیما" از خصیصه تقویت جریان این وسیله به ارث می رسد کافی است که جریان وردی و خروجی تقویت شده را روی یک مقاومت بیندازیم تا ولتاژ کم ورودی به ولتاژ تقویت شده خروجی تبدیل شود.

جریان ورودی ای که که یک ترانزیستور می تواند آنرا تقویت کند باید حداقل داشته باشد. چنانچه این جریان کمتر از حداقل نامبرده باشد ترانزیستور در خروجی خود هیچ جریانی را نشان نمی دهد. اما به محض آنکه شما جریان ورودی یک ترانزیستور را به بیش از حداقل مذکور ببرید در خروجی جریان تقویت شده خواهید دید. از این خاصیت ترانزیستور معمولا" برای ساخت سوییچ های الکترونیکی استفاده می شود.  

Diode vs Transistor
از لحاظ ساختاری می توان یک ترانزیستور را با دو دیود مدل کرد.
همانطور که در مطلب قبل اشاره کردیم ترانزستورهای اولیه از دو پیوند نیمه هادی تشکیل شده اند و بر حسب آنکه چگونه این پیوند ها به یکدیگر متصل شده باشند می توان آنها را به دو نوع اصلی PNP یا NPN تقسیم کرد. برای درک نحوه عملکرد یک ترانزیستور ابتدا باید بدانیم که یک پیوند (Junction) نیمه هادی چگونه کار می کند. در شکل اول شما یک پیوند نیمه هادی از نوع PN را مشاهده می کنید. که از اتصال دادن دو قطعه نیمه هادی P و N به یکدیگر درست شده است. نیمه هادی های نوع N دارای الکترونهای آزاد و نیمه هادی نوع P دارای تعداد زیادی حفره (Hole) آزاد می باشند. بطور ساده می توان منظور از حفره آزاد را فضایی دانست که در آن کمبود الکترون وجود دارد.
اگر به این تکه نیمه هادی از خارج ولتاژی بصورت آنچه در شکل نمایش داده می شود اعمال کنیم در مدار جریانی برقرار می شود و چنانچه جهت ولتاژ اعمال شده را تغییر دهیم جریانی از مدار عبور نخواهد کرد (چرا؟).
این پیوند نیمه هادی عملکرد ساده یک دیود را مدل می کند. همانطور که می دانید یکی از کاربردهای دیود یکسوسازی جریان های متناوب می باشد. از آنجایی که در محل اتصال نیمه هادی نوع N به P معمولآ یک خازن تشکیل می شود پاسخ فرکانسی یک پیوند PN کاملآ به کیفیت ساخت و اندازه خازن پیوند بستگی دارد. به همین دلیل اولین دیودهای ساخته شده توانایی کار در فرکانسهای رادیویی - مثلآ برای آشکار سازی - را نداشتند.
معمولآ برای کاهش این خازن ناخاسته، سطح پیوند را کاهش داده و آنرا به حد یک نقطه می رسانندارسال توسط سپهر خطيب
 
تاريخ : یکشنبه هجدهم اردیبهشت 1390

به نام خدا

سلام به همه ی خوانندگان محترم

NKT1

چند روزیه که نمایشگاه بین المللی کتاب تو تهران راه افتاده و میدونم که خیلیا در صدد هستن که به این نمایشگاه برن.... مخصوصا روز دوشنبه و سه شنبه که قراره دانشگاه بچه ها رو ببره نمایشگاه... خب... شاید هم خودتون تا به حال رفته باشین به این نمایشگاه.... مثل خود من... میخواستم یه سری اطلاعات بهتون بدم که وقتی رفتین به این نمایشگاه توش گیج نشین...

اول از همه برای کسایی که با مترو میرن به نمایشگاه... (نه کسایی که قراره با اتوبوس دانشگاه برن اونجا!) نمایشگاه 2 ایستگاه داره... ایستگاه مصلی و ایستگاه شهید بهشتی... ایستگاه شهید بهشتی به قسمت کتابای زبان اصلی و ایستگاه مصلی به قسمت کتابای آموزشی نزدیکه. این کتابای آموزشی رو با کتابای دانشگاهی اشتباه نگیرید! کتابای دانشگاهی چندین سالن جداگانه داره که خیلی بزرگن و اگه طالب کتاب باشین و کتابای خاصی رو مد نظر داشته باشین کلی از وقتتون رو اونجا از دست میدین... مثلن خود من با دوستم نزدیک به 12 کتاب مختلف رو لیست کرده بودیم که بگیریم... حدود 6 ساعت رو توی بخش کتابای دانشگاهی گذروندیم و آخر سر هم همشو نتونستیم گیر بیاریم... این شد که من مجبور شدم دوباره یه سر برم به نمایشگاه... چرا؟ چون ارزشش رو داره... از همه رقم کتاب رو میتونین با تخفیف حداقل 10 درصد بخرین... این تخفیف کمه ! منتها اگه بن کتابهای فارسی رو از بانک صادرات تهیه کرده باشین این تخفیف با اون 10 درصد به 60 درصد میرسه.... این وسط بن کتابهای زبان اصلی هم توسط بانک صادرات پخش شده بود که من اون رو هم تهیه کرده بودم و خیلی های دیگه هم این کارو کرده بودن! اما حرف و حدیث بسیار زیادی وجود داشت که این کتابها رو آیا ما کاملا مجانی میخریم؟ یا با تخفیف؟ خب.... کللی اینور و اونور رفتم تا فهمیدم که :

1 – کتابهای خارجی مورد نظر فقط باید از قسمت کتابهای بین المللی در قسمت بالای بخش کتابهای عمومی ، در کنار بخش اهل قلم انتخاب بشه! فقط! برای راحتی در پیدا کردن کتاب ، شما میتونین در همون ورودی بخش ، در قسمت اطلاعات ، اسم کتاب و اسم نویسنده ی کتاب رو بگید ، تا کارمندان اون بخش بهتون بگن که این کتاب آیا اصلن در اون بخش وجود داره؟ اگه وجود داره ، آیا کتاب ارزی هست؟ اگه ارزی هست ، در کدوم انتشارات باید دنبالش باشین؟ (چی؟ کتابای ارزی چی هستن؟) این سوالی بود که واسه من هم پیش اومد ، کتابای زبان خارجی رو به دو بخش تفکیک کردن! کتابای ارزی و کتابای ریالی! به معنای ساده براتون تعریف کنم که کتابای ریالی یعنی کتابایی که باید پولشون رو به طور کامل بدین و کتابای ارزی یعنی کتابایی که شما فقط نصف پولشون رو میدین! از طریق اون بن کارت! چه جوری؟ معلوم نبود! اما معلومش کردم!

2 - بعد از انتخاب کتاب ، از بخش بین الملل بیرون میاین و در پایین همون بخش در کنار بخش عمومی ، در بخش بانک صادرات اسامی کتاب ها رو گفته و مبلغی رو میپردازین و فیشی تحویل میگیرین!

3 - این فیش رو میبرین در بخش انبار کتابهای ارزی ، (که خیلی به مترو شهید بهشتی نزدیکه ،) و اونجا فیش رو تحویل میدین و کتاب رو تحویل میگیرین! به همین راحتی!

خلاصه که نمایشگاه بسیار بزرگیه! و بسیار خوب سازماندهی شده! ولی ایراداتی داره! مثل اینکه در قسمت کتابای دانشگاهی تنها با استفاده از اسامی انتشارات که بیرون سالن ها زدن ، میتونین ، انتشارات ها رو پیدا کنین و پیدا کردن کتاب ها در اون بخش واقعا سخته! در بخش کتاب های عمومی که این کار خیلی سخت تره! ایراد دومی که بهش میگیرم اینه که ، در سرتاسر نمایشگاه ساندویچی هایی قرار داره که علاوه بر کیفیت بد غذاشون ، قیمت پایه ی 2500 تومن رو برای محصولاتشون طلب میکنن! و .... ایراداتی که از چشم من دور مونده!

خلاصه! حتما به نمایشگاه برید که این فرصت فقط سالی یه بار پیش میاد و بهتره که ازش استفاده کنین! دیدن این همه جمعیت و کتاب در کنار هم در کشور ایران واقعا جالب و دیدنیه!

اینم یه نقشه از نمایشگاه که واقعا برای کسایی که اولین بار به اونجا میرن نیازه!

NKT2

متاسفم که نتونستم عکس خوبی پیدا کنم! منتها اگه شما از طرف درب مترو مصلی وارد نمایشگاه بشین ، اونجا از این نقشه ها پخش میکنن!

موفق باشین!ارسال توسط سروش نورزاد
 
تاريخ : شنبه هفدهم اردیبهشت 1390

ما بی خیال ولایت مولا نمی شویم .... ما بی خیال زینب کبری نمی شویم

گر صد هزار عالم... سنی حذر کند .... ما بی خیال ناله ی زهرا نمی شویم

ما بی خیال رسالت طاها نمی شویم ... ما بی خیال مودّت قربی نمی شویم
گر خصم فسانه بخواند غدیر خم .... ما بی خیال واژه ی "مولا" نمی شویم

ما بی خیال کعبه دلها نمی شویم ... ما بی خیال جان جهانها نمی شویم
گر تیغ بر گلو و اگر خار به دیده رود .... ما بی خیال غربت مولا نمی شویم

ما بی خیال کوچه تنها نمی شویم .... ما بی خیال تیغه درها نمی شویم
گر حکم به کفر و گنه و بی ثمر دهند .... ما بی خیال مرقد زهرا نمی شویم

ما بی خیال رؤیت زیبا نمی شویم .... ما بی خیال اشک و تمّنا نمی شویم
گر عالَمی نظر به نبود گل دهد .... ما بی خیال زاده ی زهرا نمی شویم

ما بی خیال آبی دریا نمی شویم .... ما بی خیال چشم تماشا نمی شویم
گر صد هزار سال عمر غیبتش شود ... ما بی خیال یوسف زهرا نمی شویم

ما بی خیال آدم و حوا نمی شویم .... ما بی خیال عالم بالا نمی شویم
از هر کرانه اگر گندمی رسد .... ما بی خیال قامت رعنا نمی شویم
مهدی کویر

شهادت حضرت فاطمه زهرا سرور زنان عالم برتمامی جهانیان تسلیت باد!


ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : سه شنبه ششم اردیبهشت 1390

با عرض سلام خدمت همه دانشجويان عزيز به ويژه مخاطبان خاص اين وبلاگ، يعني بچه هاي برق دانشگاه صنعتي قم! ايام به كام و خسته نباشيد!

هدف از اين پست در ابتدا تشكري بود از همه شما بابت مشاركت در انتخابات شوراي انجمن علمي و اعتماد به دوستانتان، و بعد معرفي دوباره اعضاي انتخاب شده (آقايان خطيب، محرابي، رداني پور و خانم ها: گيوه چي، عبدالوند، واعظي و مروتي) و تبريكي به ايشان بود از طرف كليه دانشجويان.و البته خسته نباشيدي به اعضاي محترم قبلي كه تلاش هاي بسياري در جهت پيشرفت هاي علمي انجام دادند از جمله برگزاري كلاس هاي حل تمرين، انتشار نشريه علمي و...

فراخوان همكاري:

از جمله اهداف ديگر اين پست فراخوان همكاري از شما دانشجويان عزيز بود. لازم به ذكر است كه باري ديگر به اطلاع عموم بچه هاي برق(۸۸و۸۹) برسانيم:، اين وبلاگ متعلق به همه دانشجويان برق مي باشد و هر كس تمايل دارد و مي تواند با ارائه مطالب خوب و جذاب علمي با اين وبلاگ همكاري كند، حتما در بخش نظرات اعلام آمادگي كند تا نامش در بخش نويسنده هاي اين وبلاگ درج شود. انجمن علمي از نويسنده هاي جديد و ايده هاي جديد، استقبال مي كند!

با تشكر از وقتي كه براي اين صفحه گذاشتيد، موفق و پيروز باشيد!

 ارسال توسط انجمن علمی برق
 
تاريخ : شنبه سوم اردیبهشت 1390

● نظريه جهانهاي موازي

انديشه وجود يك خود ديگر  عجيب و غير معقول به نظر مي رسد، اما آنگونه كه از قرائن بر مي آيد انگار مجبوريم آن را بپذيريم. زيرا مشاهدات نجومي از اين انديشه غير مادي پشتيباني مي كنند. بنابر اين پيش بيني ساده ترين و پر طرافدارترين .....ادامه مطلب...
ارسال توسط انجمن علمی برق

اسلایدر